Bez praktických lékařů si naše životy nedokážeme představit. Jsou pro nás nenahraditelní a pečují o zdraví nás všech. Stejně tak nepostradatelní jsou také pracovní lékaři, kteří se specializují na vstupní a výstupní prohlídky ve velkých firmách. Jedná se o velmi zajímavou alternativu právě pro praktické lékaře, kteří by se ve své profesi rádi dále rozvíjeli. Pracovní lékařství je zodpovědná práce, která rozhoduje o budoucnosti zaměstnanců a jejich rodin.
Pojďme se podívat na důležité statistiky z oboru praktického i pracovního lékařství, porovnat tyto profese a zodpovědět si důležitou otázku: „Proč má smysl věnovat se pracovnímu lékařství?“
Praktické a pracovní lékařství v České republice
Praktické lékařství bylo zavedeno jako samostatný obor v České republice Vyhláškou ministerstva zdravotnictví ČSR č. 77/1981 Sb. v roce 1981. Do té doby mohl tuto profesi vykonávat každý absolvent lékařské fakulty.
Praktičtí lékaři se zaměřují na základní léčebně-preventivní péči o pacienty a na záležitosti rodinné medicíny. Kromě poskytování preventivní péče léčí akutní a chronická onemocnění. Pacientovi potíže vnímají komplexně, díky čemuž dokáží lépe identifikovat zdravotní problém a případně jej odeslat ke konkrétnímu odbornému lékaři.
Mohou ale také vykonávat tzv. pracovní lékařství, které se komplexně zabývá vztahem práce a zdraví. Pracovní lékaři zajištují vstupní, výstupní a periodické prohlídky pracovníků ve firmách. Jejich úkolem je sledování zdravotního stavu zaměstnanců, předcházení poškození zdraví při práci a zajištění léčby nemocí z povolání i mnoho dalších úkonů.
Statistiky praktického a pracovního lékařství
Podle všeobecných statistik v Česku přibývá lékařů, zubařů i farmaceutů, ale naopak pomaleji rostou počty sester a porodních asistentek. Nejvíce lékařů najdeme v Praze, nejvíce lékárníků v univerzitních městech.
Počet absolventů magisterského oboru všeobecného lékařství od roku 1992 roste pozvolně. Nejvyššího čísla dosáhl v roce 1995 (kdy absolvovalo 1 391 lékařů), následoval pokles a opět nárůst, který dosáhl svého vrcholu v roce 2016, kdy počet absolventů činil 1 098.
Zdroj: Ceskovdatech.cz, https://www.ceskovdatech.cz/clanek/112-dostupnost-zdravotni-pece-v-cesku/#article-content
Další statistika se zabývá nárůstem platů lékařů v letech 2012–2017, která ukazuje, že mzdy lékařů rostly za posledních pět let méně. V roce 2012 si lékaři mzdově přišli na 40 823 Kč, o pět let později na 46 284 Kč.
Zdroj: Czso.cz, https://www.czso.cz/documents/10180/112643651/260024-19.pdf/bf124e97-fd37-4823-a9a5-0cb824f309a4?version=1.0
Mnoho českých lékařů odchází do zahraničí a nárůst nových absolventů je pozvolný. Mladí lékaři navíc nastupují na 0,8 úvazku a až 20 % absolventů najde práci mimo zdravotnictví.
Zdroj: iRozhlas.cz, https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/dostupnost-zdravotni-pece-datova-zurnalistika-mapa-prakticti-lekari-zubari-kraje_2009210600_nkr
Pojďme se ještě podívat na vývoj počtu zdravotnických pracovníků v ČR, který vykazuje velmi mírný nárůst. Počet úvazků lékařů v ČR narost v letech 2003–2016 o 18 %. Na jednoho lékaře tak připadá méně obyvatel než dříve (v roce 2016 289 lidí, v roce 2003 254,3 lidí).
Zdroj: Ceskovdatech.cz, https://www.ceskovdatech.cz/clanek/112-dostupnost-zdravotni-pece-v-cesku/#article-content
Také pracovní lékařství vykazuje nárůst, který je výrazný. Lze jej vidět ve statistice „Počet provedených zdravotnických prohlídek“, kde došlo od roku 2007 k nárůstu z 200 000 prohlídek za rok na téměř 350 000 prohlídek.
Zdroj: Uzis.cz, https://www.uzis.cz/sites/default/files/knihovna/nzis_rep_2018_K27_A064_pracovni_lekarstvi_2017.pdf
Též zařízení závodní preventivní péče byla vytížená, dle statistiky z roku 2017 v nich bylo vyšetřeno 30,7 % z hlášených prohlídek.
Zdroj: Uzis.cz, https://www.uzis.cz/sites/default/files/knihovna/nzis_rep_2018_K27_A064_pracovni_lekarstvi_2017.pdf
Co je cílem pracovního lékařství?
Zaměstnanci ve firmách a velkých výrobních závodech mají právo na zajištění co nejlepších pracovních podmínek, které nebudou ohrožovat jejich zdraví při výkonu práce. Naopak zaměstnavatel má povinnost neumožnit výkon práce zaměstnanci, který k tomu není zdravotně způsobilý.
Právě kvalitně prováděná pracovně lékařská péče nejen, že chrání zdraví zaměstnanců, ale minimalizuje riziko jeho nepřítomnosti v zaměstnání, která by byla způsobena pracovní neschopností. Pracovní lékařství je oborem velmi žádaným, zejména vzhledem k rozšiřování výrobních závodů v našem státě a zpřísňování bezpečnostních, zdravotních a hygienických podmínek ve firmách.
Pracovních lékařů je ale nadále nedostatek, vzhledem k tomu, že většina lékařů se věnuje výhradně praktickému lékařství. Proč se ale stát právě pracovním lékařem? Jaké výhody tato profese přináší lékařům a firmám? Vidíme v pracovním lékařství budoucnost?
Budoucnost v oblasti všeobecného lékařství
České pracovní lékařství má velmi dlouhou tradici, kterou zavedli uznávaní odborníci (jako např. Roubal, Kadlec, Vyskočil a další). Systém diagnostiky, posuzování i evidence nemocí funguje kvalitně. Navíc je velmi zřetelný vývoj v oblasti pracovního lékařství, který je spjat s rozvojem státní ekonomiky.
Zvyšují se počty malých a středních podniků a dochází ke slučováním podniků ve větší výrobní závody. Hranice pracovní schopnosti se rozšiřuje a zvyšují se nároky na výkon v práci. Navíc přibývají profese, se kterými souvisí vysoká psychický zátěž.
To vše významně souvisí s pracovním lékařstvím, u kterého se očekává další dlouhodobý rozvoj. Jedná se, a v budoucnosti se bude jednat, o žádaný obor, který je (a nadále bude) velmi nadstandardně ohodnocen.
Pracovní lékařství tak může být zajímavou alternativou pro praktické lékaře, kteří tak získají vysoké výdělky a prestižní pozici ve firmách, kde budou zcela nepostradatelní
Praktičtí lékaři mohou pokrýt nedostatek pracovních lékařů
Ze statistik vyplývá, že praktické lékařství je obor, který zažívá mírný nárůst a je v našem státě stabilizován, ale bohužel mnoho lékařů má tendenci odcházet tzv. za lepším do zahraničí. Pracovní lékařství naopak vykazuje silný narůstající trend, který se u nás bude v následujících letech ještě dále vyvíjet. Hlavním problémem však je nedostatek pracovních lékařů se specializací v oboru pracovní lékařství. Právě to by mohlo být zajímavou výzvou pro stávající praktické lékaře, kteří by si rádi výrazně finančně přilepšili a chtěli by se ve svém oboru v České republice dále rozvíjet.
Nejnovější komentáře